Odwiedziło nas już
86189 osób


Wspiera nas
Prezydent Miasta Gdańska


SPRAWOZDANIE
z II Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego
„Gdańskie RatMedia 2009”

W dniu 28 kwietnia 2009 roku na terenie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku odbyły się II Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego “Gdańskie RatMedia 2009″. Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE” oraz VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Podobnie jak w czasie pierwszych zawodów tak i teraz jedno z zadań zostało przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną Gdańsk-Sobieszewo. Patronat Honorowy nad zawodami objął Pan Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska. Przypomnijmy, że pomysłodawcą zawodów był Paweł Pobłocki a pierwsze zawody odbyły się w 2008 roku.
W zawodach wystartowało 9 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Gdańska oraz Gdyni:
- III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
- V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
- VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku
- XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku
- Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku
- Ogólnokształcące Szkoły Sportowe i Zawodowe w Gdańsku
- XVIII LO “CONRADINUM” w Gdańsku
- Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku
- Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
- Zespół Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni.

Na uczestników zmagań czekał test składający się z 39 pytań jednokrotnego wyboru obejmujący swoim zakresem tematy związane z pierwszą pomocą i wytycznymi ERC.

Następnie zespoły przystąpiły do udzielania pierwszej pomocy na zainscenizowanych scenkach rozmieszczonych w budynku szkoły oraz na terenach przyległych. Pomocy należało udzielić m.in. osobie z zawałem serca, osobom poszkodowanym na budowie, chłopakowi napadniętemu w tramwaju lub elektrykowi z zatrzymaniem krążenia i oddychania oraz dziewczyny, które nieumiejętnie posługiwały się grillem.

OSP Gdańsk-Sobieszewo przygotowało zadanie polegające na rozwinięciu linii gaśniczej, przebraniu się w kompletne ubranie ochronne typu nomex oraz ubraniu aparatów ODO. Część drużyny z aparatami oddechowymi musiała zalać hydronetką tarczę zalewową. Było to jedno z trudniejszych zadań, ponieważ temperatura powietrza wynosiła ok. 22ºC i mocno świeciło słońce.

W bardzo zaciętej rywalizacji I miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku, II miejsce zajął zespół z VIII LO w Gdańsku a III miejsce drużyna z V LO.

Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE”, Miasto Gdańsk, Centrum Edukacji Queen, Sklep Turystyczny “HORYZONT”, Inter Risk oraz Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.
 Ostatnia modyfikacja: 01.12.2009, 21:55

Designed & coded by Marcin Grzesiak
Copyright © 2020 www.ratmedia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

Valid XHTML 1.0 Transitional    Poprawny CSS!